Kdo má chuť a chce najít dobrý koníček prospěšný přírodě a okolí, tak je to právě včelaření. Pro začínajícího včelaře je dobré si prvně nastudovat, co to vlastně obnáší, jestli mám na to časový prostor se tomuto koníčku věnovat, vhodnou zahradu, pozemek neboli stanoviště. Není na škodu si o tom více nastudovat viz odkaz ČSV od jara do podzimu aneb jak začít včelařit - elektronická kniha .

Užitečné publikace a videa z youtube.com

Včelařství na Tišnovsku

Včely - začínám

Kdopak by se včely bál

Náš venkov Tisícileté včely Dokument o včelách

Otáčení nástavků

Včely zabijáci problém Ameriky - velmi poučné

Ke stažení

Včelařský rok_1.avi

Včelařský rok_2.avi

 

Jsem rozhodnut začít a co dál?

Záleží na lokalitě, kde zrovna bydlíte, podle toho je třeba najít a kontaktovat místní organizaci Český svaz včelařů, z. s.

Ve vašem případě pokud jste z města Paskov, obce Řepiště, Žabeň, Oprechtice, kontaktujte předsedu spolku ČSV z.s. Paskov, na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,nebo na tel: 607 746 636. Přihlášku si můžete stáhnout zde přihláška fyzické osoby , po vyplnění je možno předat na výborové schůzi, konané pravidelně každé druhé úterý v měsíci v Paskově-Řepiště na včelařské chatě Ulice Cihelní,  odkaz mapě ZDE . Veškeré bližší informace budou sděleny osobně. Po přijetí do organizace, začne na vaší adresu chodit časopis Včelařsví. Je také nutné si udelat registraci na Českomoravská společnost chovatelů, a.s. Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť ke stažení ZDE. Hlášení je možné zasílat na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Hlášení o počtu včelstev a umístění stanovišť slouží také jako registrační lístek nového včelaře. Hlášení se zasílá 1x ročně vždy k 1.9.


Autor

Místopředseda Petr Mynář

Letošní rok nezačal pro včelaře nijak příznivě. Už během zimy, která letos nebyla tak úplně mírná, srovnáme-li ji s tou loňskou, přicházely první signály, že něco není v pořádku. A scénář býval velice podobný – úl plný zásob a v něm pár včel nebo vůbec žádné. Naděje včelařů se pak rozplynuly během jara při prvních jarních prohlídkách. Úhyny v okolních organizacích byly kolem 30 %, někde však až 45%, dokonce 55%!

Naše základní organizace Paskov na tom bohužel není lépe. Při statistických součtech, prováděných vždy k 1. květnu, se srovnávají počty přeživších včelstev v poměru k včelstvům zazimovaným v loňském roce na podzim. Výsledek je alarmující:

Počet včelstev k 15. září 2014 – 277.

Počet včelstev k 1. květnu 2015 – 181.

Úbytek je tedy 96 včelstev, což činí 34,66%!

Nadějí pro obnovu počtu včelstev pro nás může být jaro a tvorba oddělků. Protože je však úbytek plošný, nebude to jednoduché. Příliš nám v tom nepomáhá ani počasí, zvlášť to květnové. Navzdory tomu však musíme věřit, že i přes nepříznivé okolnosti se nám podaří stav včelstev alespoň přiblížit tomu loňskému. Bez včel by totiž krajina a život v ní nemohly fungovat.

Mgr. Jan Kukučka

jednatel ZO Paskov

Zde se dozvíte návody a články pro začínající včelaře

     Odkaz ČSV chcete začít včelařit?

     Odkaz ČSV od jara do podzimu aneb jak začít včelařit - elektronická kniha

Plán členská schůze

Červen 2024 smažení vaječiny

Plán výborová schůze

Schůze probíhá v Paskově-Řepiště na včelařské chatě

Ulice Cihelní,  odkaz mapě ZDE

Pravidelně každé druhé útery v měsíci

7.5.2024 v 19:00

 

 

Plán Brigád

Květen, červen 2024

Úklid kolem včelařské chaty